Místo narození: Manacor (Mallorca)
Znamení: Blíženci
Rafael Nadal Parera je španělský tenista narozený 3.6. 1986 v Manacoru ( Mallorca ), nyní je druhým nasazeným hráčem světa.

Biografie

Je synovcem fotbalisty Miguela Angela Nadala, jenž hrál za FC Barcelonu a Real Mallorcu. Od malička se věnoval mnoha sportům ( fotbal, basketbal atd. ( ale byl to právě tenis, ketrému se věnoval nejvíce, a ve kterém byl naprosto jedinečným a technicky dobře vybaveným. Jeho první oficiální soutěž byla na Baleárech, když mu bylo 8 let, kterou vyhrál. Také vyhrál turnaje ve všech nižších kategoriích. Po období zamořeným úspěchy se dostal na úroveň světovou a národní ( vyhrál turnaje Chalengers de Barletta a Nápoles ). Jeho jízda začala ve světovém okruhu ATP. Nejenže po sobě zanechal stopu v juniorských soutěžích, ale roku 2002 se dostal do semifinále Wimbledonu, kde hrál s chlapci o 2 roky staršími než byl on sám. Už v profesionálním okruhu porazil několik tenistů, např. dva soupeře z TOP 10, jako jsou Albert Costa ( jehož porazil v TMS de Montecarlo ) a jeho přítele a rádce Carlose Moyu v TMS de Hamburgo. Poražením Michaela Changa se stal v 17ti letech nejmladším tenistou světa, který se dostal do TOP 100. Nyní je druhým nasazeným hráčem světa.

Kariéra

2002
V 15ti letech se stal nejmladším hráčem historie, který vyhrál zápas na oficiálním turnaji ATP, konkrétně turnaj International Series de Mallorca, kde v prvním kole porazil Paraguajce Romána Delgada ( nyní 81. nasazený hráč světa ) 6-4, 6-4. Rafael Nada se stal 762. hráčem světa. V druhém kole proti Belgičanovi Olivierovi Rochusovi prohrál 6-2, 6-2.
2003
Rok 2003 předpokládal první vystoupení mladého 17ti letého tenisty na jeho dvou prvních turnajích Grand Slamu. ři jeho první účasti na Wimbledonu se dostal do třetího kola, mezitím co na U.S. Open postoupil do kola druhého.
2004
Rok 2004 se Nadalova kariéra rozjela. Během sporu na vylučovacím zápase na začátku roku s ČR na turnaji Davis Cup bez Juana Carlose Ferrera a Carlose Moyi ( dva nejvýznamnější tenisté španělska ) bylo celé břemeno na Nadalovi a v tomto vylučovacím zápase hrál třikrát, které definitivně vyhrál v posledním zápase nad Radkem Štěpánkem 7-6, 7-6 a 6-4 a postoupil do dalšího kola španělského turnaje. Po porážce USA vyhráli Španělé Davis Cup 2004. Ten samý rok Nadal vyhrál jako první titil ATP v Sopotu ( Polsko ). Pro ukončení roku vyhrál poprvé turnaj Master Ciudad de León, kde ve finále porazil Fernanda Verdasca a v celém turnaji neztratil jediný set.
2005
Roku 2005 se Nadal stal senzací v okruhu profesionálních tenistů. po výhře dvou Master Series ( Montecarlo a Řím ) porazil světovou jedničku Rodgera Federera v semifinále Roland Garros, aby dosáhl finále jeho prvního Grand Slamu. V neděli 5.6. se stal nejmladším hráčem v historii, který vyhrál tento turnaj ( v 19ti letech a dvou dnech ), kdy porazil ve finále Argentince Mariana Puerta 6-7, 6-3, 6-1 a 7-5. Navíc se stal prvním hráčem, který od roku 1982 během první účasti Roland Garros vyhrál. V srpnu vyhrál v Montrealu jako první Masters Series, kde porazil ve finále André Agassiho.
2006
Rivalita mezi Nadalem a Rogerem Federerem pokračovala. Nadal porazil Rogera v Dubaji 2-6, 7-6, 6-4, 2-6 a 7-6.
Ve French Open se ve finále opět setkali. Pro Federera to byl stejně tak důležitý zápas jako pro Nadala. Federer ještě nikdy French Open nevyhrál a Nadal by byl prvním hráčem, který by Federera porazil v Grandslamovém finále. Všichni očekávali vzrušující zápas plný napětí a také se ho dočkali. Finále nakonec skončilo šťastně pro Nadala. který se stal prvním hráčem, který v Grand Slamu porazil ve finále Federera.
Ve Wimbledonu po porážce André Agassiho na sebe opět Nadal s Federerem narazili, ale tentokrát Nadal podlehl 6-0, 7-6, 6-7 a 6-3.
Na U.S. Open se Nadal dostal do čtvrtfinále, kde prohrál s Mikhailem Youzhnym ve čtyřech setech.
Později během Stokholm Open prohrál s Joachymem Johanssonem 6-4, 7-6 a nakonec prohrál i v Madrid Masters, kde byl již potřetí poražen Tomášem Berdychem 6-3, 7-6
2007
V semifinále Chennai Open byl poražen Xavierem Malissem 6-4, 7-6. V Australian Open se dostal do čtvrtfinále, kde byl poražen Fernandem Gonzálesem 6-2, 6-4, 6-3. Ve čtvrtfinále Dubai Tennis Championship prohrál s Mikhailem Youzhnym 7-6, 6-2. V Pacific life Open porazil ve finále Djokoviče 6-2, 7-5, on mu však porážku vrátil ve čtvrtfinále v Sony Ericsson Open 6-3, 6-4. V Monte Carlo Masters porazil Nadal ve finále Federera 6-4, 6-4. Nadal později vyhrál jak Open Seat v Barceloně, tak Rome Masters. kde porazil Fernanda Gonzálese. Ve finále Hamburg Masters byl Nadal poražen Federerem 2-6, 6-2, 6-0. 2.května se Battle of Surfaces odehrála v Palma Aréně na Mallorce, kde Nadal Federera porazil 7-5, 4-6, 7-6(10). Díky výhře ve French Open, kde ve finále porazil Federera 6-3, 4-6, 6-3, 6-4 vyhrál jeho třetí Grandslamový titul. Ve Wimbledonu se opakoval rok minulý, dostal se do finále, kde byl poražen Federerem. Dále se Nadal zúčastnil Canada Masters, kde roku 2005 vyhrál. Dostal se do semifinále, kde byl poražen Djokovičem 7-5, 6-3. Ve čtvrtém kole U.S. Open byl ve čtvrtém kole poražen Ferrerem 6-7, 6-4, 7-6, 6-2. Také prohrál ve čtvrtfinále Madrid Masters, tentokráte s Davidem Nalbadianem 6-1, 6-2. V Paris Masters se lehce dostal do finále, kde opět narazil na Nalbadiana a opětovně prohrál 6-4, 6-0. V Tennis Masters Cup v semifinále prohrál s Federrerem 6-4 6-1 . Po sezóně měl Nadal problémy s koleny a jeho doktor mu doporučil kariéru ukončit. Do nynějška má s koleny obrovský problém a hrozí mu život na invalidním vozíku. Nadal však stále dál bojuje a i s jeho bolestmi vyhrává.
2008
Chennai Open skončilo Nadalovou porážekou Youzhnym ve finále 6-0, 6-1. V Australian Open se poprvé dostal do semifinále, kde byl poražen Tsongou 6-2, 6-3, 6-2 i přes to, že v předešlých zápasech neztratil ani set. V Sonny Ericsson Open porazil ve finále Davydenka 4-6 2-6. Jeho období výher pokračovalo i v Monte Carlo Masters, kde ve finále porazil Federrera 7-5, 7-5. V Rome Masters kvůli problémům s pravou nohou podlehl v druhém kole Ferrerovi. Toto byla jeho první prohra na Rome Masters. V ATP Hamburg Masters musel Nadal v semifinále porazit Djokoviče, aby si udržel post druhého nasazeného hráče světa. A povedlo se. Ve finále narazil na Federrera, kterého porazil 7-5, 6-7, 6-3 .
Ve French Open Nadal zabodoval, v semifinále opět porazil Djokoviče a v semifinále toptálně rozdrtil Federrera 6-1 6-3 6-0
Zbytek vám během týdne dopřeložím a písnu sem.. je to celkem.. a kopírovat jen se zdrojem, děkuju :)